Nawigacja
BEZPIECZNE FERIE❄️⛄️🌨

Zbliżające się ferie to doskonały czas na odpoczynek, beztroską zabawę, realizację swoich zainteresowań i pasji. Jednym z podstawowych warunków na to, żeby ferie były udane – muszą być bezpieczne.
Poniżej kilka zasad, rad i wskazówek dotyczących bezpiecznych ferii. Przede wszystkim, w związku nadal panująca pandemią, pamiętamy o podstawowych zasadach obowiązujących w tym czasie – zachowanie dystansu, maseczka, częste mycie i dezynfekcja rąk.

A oto kilka wskazówek i rad jak postępować, by nasze ferie były bezpieczne.

NA PODWÓRKU Zawsze informuj swoich rodziców o tym, gdzie i z kim będziesz przebywać. Do zabawy wybieraj jedynie bezpieczne miejsca oddalone od jezdni, placów budowy, mostów i torów kolejowych. Zastanów się czy pomysły Twoich kolegów są mądre, rozsądne i bezpieczne. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne (jezioro, staw, kanał, rzeka). Nie strącaj sopli zwisających z dachów i drzew. Wychodząc z domu dobrze ukryj klucz, nie pokazuj go obcym. Uważaj na bezpańskie psy. Nie korzystaj z propozycji spaceru lub jazdy samochodem z osobą nieznajomą. Nie przyjmuj prezentów od obcych osób. Nie umawiaj się na spotkania z osobami poznanymi w Internecie.

NA DRODZE Zawsze korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza. Po poboczu lub jezdni zawsze idź lewą stroną drogi. Idąc jezdnią, idź jeden za drugim. Bądź bardzo ostrożny, gdy przechodzisz przez jezdnię i zawsze rozglądaj się po kilka razy zanim przejdziesz na drugą stronę. Zawsze staraj się przejść pasach dla pieszych, a gdy ich nie ma zachowaj podwójną ostrożność. Pamiętaj, że w zimowe dni kierowcy maja ograniczona widoczność, a samochody wydłużoną drogę hamowania – dlatego nie przebiegaj przez ulicę. Po zmierzchu dla swojego bezpieczeństwa używaj odblasków. Informuj domowników, gdzie, z kim i kiedy wrócisz. Drogę wybieraj dobrze oświetloną, unikaj bezludnych skrótów. Nie bierz niczego od obcych osób - lizaków, cukierków itp. Nie podchodź zbyt blisko, jeśli ktoś z samochodu pyta Cię o drogę. I w żadnym wypadku nie wsiadaj do samochodu obcej osoby.

W INTERNECIE Nigdy nie przekazuj informacji na temat swojego miejsca zamieszkania, danych osobowych, miejsca i czasu pracy rodziców, stanu waszego rodzinnego majątku. Zachowaj ograniczone zaufanie do osób poznanych w Internecie, których nie znasz osobiście. Nigdy nie zgadzaj się na spotkania z osobami poznanymi przez Internet. Nie hejtuj – pamiętaj, że hejt boli!!! Jeśli zostaniesz ofiarą hejtu lub innego niewłaściwego zachowania w Internecie, powiadom natychmiast o tym swoich rodziców – oni będą wiedzieli jak zareagować!

W LESIE Nie rozpalaj ogniska w lesie. Nie zostawiaj po sobie śmieci i butelek. Nie oddalaj się od opiekuna, żeby nie zabłądzić. Zainstaluj jedną z dostępnych aplikacji, która ułatwi Ci powrót do domu lub zlokalizowanie Twojego miejsca pobytu odpowiednim służbom. Nie niszcz przyrody, nie hałasuj.

PODCZAS PODRÓŻY Nigdy nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu portfelu, czy kieszeni. Podziel je na kilka kieszeni. W pociągu, czy autokarze nigdy nie chwal się tym, co zabrałeś z domu. Nie ufaj obcym, starannie wybieraj towarzyszy podróży. Nie przyjmuj poczęstunków. W trakcie przerw w podróży i postojów unikaj oddalania się od auta, autokaru, czy pociągu. Jeśli podróżujesz w grupie, staraj się od niej nie odłączać. Pilnuj swojego bagażu. Wsiadając i wysiadając z zatłoczonego pociągu bądź szczególnie ostrożny. Łatwo się potknąć i wpaść pod koła.

W GÓRACH Nie wspinaj się na nieznane szczyty. Na górskie wycieczki powinieneś chodzić tylko pod opieką doświadczonego turysty. Przed wyjściem w góry zostaw w schronisku wiadomość dokąd idziesz i kiedy wracasz. Chodź zawsze oznakowanymi szlakami. W telefonie komórkowym zapisz numery najbliższych placówek GOPR. Podczas wspinaczki miej ze sobą potrzebne rzeczy m.in. plecak, latarkę, tel. komórkowy (przed wyjściem sprawdź stan baterii), podręczną apteczkę, ciepłe ubranie oraz prowiant, picie i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu. Ubierz się zgodnie z pogodą, nałóż wygodne obuwie. PAMIĘTAJ – W GÓRACH LICZY SIĘ ROZSĄDEK!
PODCZAS NOCY SYLWESTROWEJ PAMIĘTAJ, ŻE NABYWAĆ I UŻYWAĆ WSZELKIEGO RODZAJU MATERIAŁÓW PIROTECHNICZNYCH MOGĄ WYŁĄCZNIE OSOBY DOROSŁE. Podczas odpalania fajerwerków zawsze bądź pod opieką dorosłej osoby. Pamiętaj, że materiały pirotechniczne oprócz radości i wrażeń niosą ryzyko wypadku, jeśli nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa. W czasie odpalania sztucznych ogni trzymaj je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu. DOROŚLI!!! sprawdzajcie długość lontu, jeśli macie wątpliwości, że jest za krótki zrezygnujcie z odpalania. Po odpaleniu petardy natychmiast ją odrzuć od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko was. Jeżeli fajerwerk jest na kijku, przy odpalaniu nie trzymaj go w ręku tylko włóż do butelki. Jeśli petarda nie odpaliła, bezpieczniej będzie ją wyrzucić i wziąć następną. Nie odpalaj fajerwerków w domu, ani na balkonie.
A najlepiej zrezygnujcie z kupienia i odpalania petard – pamiętajcie o swoich czworonożnych przyjaciołach – oni nie najlepiej reagują i znoszą tego typu „atrakcje”.

ZWIERZĘTA Nie zbliżaj się do obcego psa ani innego dzikiego zwierzęcia nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego. Pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna zgłosić się do lekarza.

SPĘDZAJĄC FERIE W DOMU Pamiętaj o odpowiednim i bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi, kuchnią gazową. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem, monitorem komputera czy telefonem, gdyż nie jest to zbyt zdrowe dla Twojego organizmu. Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym bez względu za kogo się podają : listonosza, policjanta, czy znajomych rodziców. Nie otwieraj drzwi, żeby sprawdzić, czy osoba pukająca już odeszła. W kontaktach z nieznajomymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu. Wychodząc z domu, pamiętaj o właściwym ubraniu. Podczas aktywności zachowaj rozsadek, dbaj o bezpieczeństwo własne i innych. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, warzywa i owoce zawierają dużo witamin przydatnych w zimowe dni.

Zapisz w telefonie podstawowe numery alarmowe - a najlepiej je zapamiętaj
112 TELEFON ALARMOWY,
997 POLICJA,
998 STRAŻ POŻARNA,
999 POGOTOWIE RATUNKOWE.

W ramach podsumowania krótki, dobry i niezawodny przepis na ferie :
Wrzuć do garnka rozsądku troszeczkę
I już nie wejdziesz na zamarzniętą rzeczkę
Gdy wyobraźni trzy łyżeczki odliczysz,
Ominiesz górki w pobliżu stawów i ulicy.
Dodając kubek rozwagi i miodu,
Nie przypniesz sanek do samochodu
Wszystko przyprawisz szczyptą uwagi
Nie rzucisz śnieżką w twarz Agi.
Gdy czasami zostajesz sam w domu,
Obojętnie jak się przedstawia – nie otwieraj nikomu.
Przepis wspaniały, zachowaj go w głowie
Bawiąc się świetnie zachowasz życie i zdrowie.

ŻYCZYMY WAM UDANEGO I BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU PODCZAS FERII ZIMOWYCH.